RODINNÝ PENZION S RESTAURACÍ A MINIKEMPEM PRO REKREACI A TURISTIKU
V REGIONECH ČESKÉ ŠVÝCARSKO A ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ

NAPLÁNUJTE SI PĚKNÝ VÝLET PŘI POBYTU U NÁS:

Tolštejn

Lužické hory a Tolštejnské panství

CO JE TU ZAJÍMAVÉHO:

Lužické hory leží na severní hranici mezi Českou republikou a Německem východně od Českého Švýcarska. Poskytují ideální zázemí pro výkonnostní pěší a cyklo turistiku. Nacházejí se zde letní i zimní sportovní areály, historické pamětihodnosti a četné přírodní zajímavosti. Centrálním východiskem do Lužických hor je městečko Jiřetín pod Jedlovou (památková zóna). Najdete zde muzeum hornictví, unikátní křížovou cestu (Křížová hora), turisticky přístupnou štolu (sv. Jan Evangelista), prodejnu regionálních specialit a dobře vybavené turistické infocentrum (mapy, suvenýry, pohlednice...).

Při výpravě do Lužických hor doporučujeme navštívit zejména tři místa: hrad Tolštejn s vyhlídkou a hradní restaurací, horu Jedlová s rozhlednou a sportovním areálem (možnost zapůjčení sjezdové koloběžky nebo káry) a horu Luž, která je svou nadmořskou výškou 793 m. n. m. nejvyšším vrcholem v celém regionu. Na vrcholu je vyhlídková plošina odkud je za dobrého počasí vynikající rozhled na široké okolí. Dlužno dodat, že Lužické hory jsou se sousedními Žitavskými horami (v saské Horní Lužici) velmi oblíbené cykloturisty na horských kolech.

POPIS TRASY:

Do Jiřetína pod Jedlovou lze přicestovat autem, busem i vlakem. Z náměstí vede zelená turistická stezka na Křížovou horu a dále na rozcestník pod Jedlovou. Po červené je možné vystoupat až na vrchol Jedlové hory (774 m.n.m.) a pokochat se výhledem z rozhledny. Červená značka nás dále dovede na hrad Tolštejn (vyhlídka, restaurace) a dál do údolí Lesné. Zde se můžeme rozhodnout, zda se po žluté vrátíme do Jiřetína, nebo zdoláme horu Luž (vydatný výstup).

VZDÁLENOSTI:

Jiřetín - Jedlová (rozhledna) (a zpět)7 km
Jiřetín - Jedlová - Tolštejn (hrad) - Jiřetín9 km
Jiřetín - Jedlová - Tolštejn (hrad) - Lesné - Pod Ptačincem (rozcestí) - Luž (vrchol) - Luž (chata)15 km
Jiřetín - Jedlová - Tolštejn (hrad) - Lesné - Pod Ptačincem (rozcestí) - Luž (vrchol) - Luž (chata) - Pod Ptačincem (rozcestí) - údolí Milířky (hornická naučná stezka) - Lesné - Jiřetín23 km

UMÍSTĚNÍ NA MAPĚ:

Mapu zvětšíte kliknutím na odkaz.

Tolštejn Jedlová Jedlová Štola Jiřetín Jiřetín

Foto: Martin Zíka

ZAVŘÍT PLÁNOVAČ VÝLETŮ