RODINNÝ PENZION S RESTAURACÍ A MINIKEMPEM PRO REKREACI A TURISTIKU
V REGIONECH ČESKÉ ŠVÝCARSKO A ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ

NAPLÁNUJTE SI PĚKNÝ VÝLET PŘI POBYTU U NÁS:

Šluknovsko - Severní království

Šluknovsko - Severní království

CO JE TU ZAJÍMAVÉHO:

Šluknovsko neboli turistický mikroregion „Severní království“ je nejsevernějším výběžkem České republiky. Leží přímo v centru atraktivních oblastí, kterými jsou Českosaské Švýcarsko, Lužické Hory, Žitavské hory a Horní Lužice. Šluknovsko je charakteristické především četným výskytem sakrálních památek (chrámy, kostelíky, kapličky, křížové cesty, křížky). Ty jsou připomínkou velké zbožnosti původních obyvatel a také bývalé prosperity regionu.

Metropolí Severního království je městečko Šluknov. Zde se nachází nově zrekonstruovaný zámek s prohlídkovými okruhy a výstavními expozicemi. Často se zde dějí zajímavé kulturní akce (koncerty, divadla, společenské události). Za prohlídku určitě stojí chrám sv. Václava s nádhernou vnitřní výzdobou, jehož součástí je největší betlém v regionu. Hezkou procházku spojenou s duchovním rozjímáním můžete absolvovat při výstupu nejstarší křížovou cestou na Šluknovsku.

V Severním království se dokonce nacházejí dvě místa spojená s tradicí zázračných uzdravení a zjevení Panny Marie. To první je poutní místo Filipov s turisticky přístupnou bazilikou, druhé je údajně léčivý pramen ve Vilémově (zde též kaple a křížová cesta). Místem tradičního poutního setkávání věřících je Anenský vrch (Annaberg) u Lobendavy.

Šluknovský výběžek a jeho blízké okolí v Horní Lužici je též pověstný množstvím velmi pěkných rozhleden a vyhlídkových míst. K těm nejzajímavějším patří Vlčí hora, Weifberg, Wachberg, Tanečnice, Poustevník, Prinz Friedrich August, Schlechteberg, Bismarckturm, Dymník, Spitzberg, Töpfer a další. Pokud vás zajímá lidová architektura, ta je zde tvořena především charakteristickými podstávkovými a hrázděnými domy. V Lipové se nachází ukázkové muzeum podstávkového domu s geologickou expozicí. Nádherným a velmi zachovalým „skanzenem“ je městečko Grossschönau podél toku říčky Mandavy u Varnsdorfu. Nedaleko osady Severní u Lobendavy dojdete na nejsevernější bod České republiky s odpočívadlem a kamenným obeliskem.

POPIS TRASY:

Celá oblast je bohatě protkána značenými turistickými cestami a cyklotrasami. K návštěvě lze využít nové železnišní spojení Děčín - Bad Schandau - Šluknov - Rumburk (převáží i kola). Pro absolvování pěkných celodenních výletů doporučujeme jako výchozí místa: Mikulášovice, Lipová, Šluknov a Rumburk. Pokud využijete kola, pak můžete vyzkoušet přejezd z Rumburku na Starou Olešku.

VZDÁLENOSTI:

Mikulášovice (Dolní nádraží) - Tanečnice (rozhledna) - Wachberg (vyhlídková restaurace) - Weifberg (rozhledna) - Mikulášovice střed15 km
Šluknov (nádraží) - zámek - kostel - křížová cesta - nádraží3 km
Šluknov - Kunratice (arboretum) - Hrazený (vyhlídka) - Mikulášovice (kaple Nejsv. Trojice) - Mikulášovice16 km
Rumburk - Dymník (rozhledna, menhiry) - Krásná Lípa (expozice Českého Švýcarska)10 km
Lipová (žel. st.) - Lipová (muzeum) - Sohlandský rybník - Princ Fridrich August (rozhledna) - Naučná stezka Červeného mravence (modrá) - Rožany - Šluknov18 km

UMÍSTĚNÍ NA MAPĚ:

Mapu zvětšíte kliknutím na odkaz.

Severní království Severní království Severní království Severní království Severní království Severní království

Foto: Martin Zíka

ZAVŘÍT PLÁNOVAČ VÝLETŮ