RODINNÝ PENZION S RESTAURACÍ A MINIKEMPEM PRO REKREACI A TURISTIKU
V REGIONECH ČESKÉ ŠVÝCARSKO A ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ

NAPLÁNUJTE SI PĚKNÝ VÝLET PŘI POBYTU U NÁS:

Zlatý vrch u České Kamenice

Rozhledna na Studenci a Zlatý vrch

CO JE TU ZAJÍMAVÉHO:

Výchozím místem je městečko Česká Kamenice. Jeho velmi pěkné historické náměstí a blízké okolí má statut památkové městské zóny. V nedalekém bývalém zámku je nyní nový regionální pivovar a palírna vyrábějící kvalitní regionální nápoje. V letních měsících je zde příjemné posezení. Na modré turistické trase, po níž se vydáváme, je vyhlídka Jehla. Je zajímavá tím, že jde o zvětralou čedičovou skálu, která si v dávných dobách prorazila cestu přes pískovec. Nyní je z ní nejlepší výhled na Českou Kamenici. Kousek za vyhlídkou jsou Bratrské oltáře, lesní modlitebna, kde nacházeli již od 16. století útočiště přívrženci pronásledovaných náboženských směrů.

Hlavním cílem výletu je zrekonstruovaná celokovová rozhledna na vrchu Studenec. Vrchol kopce je přírodní rezervací, v níž je možné pozorovat kamzíky. Jsou zde také rozsáhlá suťová pole. Další zajímavostí je národní přírodní památka Zlatý a Stříbrný vrch. Lomová těžba zde kdysi odhalila až 30 metrů vysoké dokonale vyvinuté čedičové sloupy. Ze Stříbrného vrchu, který je na naučné ztezce jen 200 m od Zlatého vrchu, jsou krásné výhledy na České Středohoří. Podobný menší čedičový útvar pak najdeme na místě zvaném Pustý zámek (zřícenina hradu), pod nímž je údajně nejužší místo ve střední Evropě, kde se vedle sebe nacházejí pěší, silniční, vodní a železniční dopravní cesty.

POPIS TRASY:

Po prohlídce České Kamenice stoupáme po modré turistické trase k vyhlídce Jehla a dál přes Bratrské Oltáře do obce Líska. Projdeme celou obcí nahoru až do sedla mezi vrchy Javorek a Studenec. Zde se napojíme na červenou značku, která nás dovede až na vrchol s rozhlednou (737 m.n.m.). Pak se vrátíme zpět do sedla a po červeném značení po cca 2 km vystoupíme na Zlatý vrch. Tam opustíme červenou a dál pokračujeme po naučné stezce „Okolím Studence“ dolů do údolí říčky Kamenice k Pustému zámku (zřícenina hradu) a zpět lesem do České Kamenice. Nutno upozornit, že naučná stezka je nedbale značená a proto je určitě užitečné mít s sebou kvalitní mapu.

VZDÁLENOSTI:

Česká Kamenice - Jehla - Bratrské oltáře - vyhlídky (okruh)5 km
Česká Kamenice - Jehla - Bratrské oltáře - Líska (rozcestí) - Pustý zámek - Horní Kamenice11 km
Česká Kamenice - Jehla - Bratrské oltáře - Líska - Studenec (rozhledna) - Zlatý vrch - Pustý zámek - Česká Kamenice17 km
Pustý zámek - vyhlídkový okruh kolem Prysku (modrá trasa) - Horní Kamenice11

UMÍSTĚNÍ NA MAPĚ:

Mapu zvětšíte kliknutím na odkaz.

Česká Kamenice Bratrské oltáře Rozhledna Studenec Zlatý vrch Pustý Zámek

Foto: Martin Zíka

ZAVŘÍT PLÁNOVAČ VÝLETŮ